Lahti – Heinola – Lahti

 

WA9N9031

KAHDEN KANAVAN LAIVAREITTI LAHTI – HEINOLA – LAHTI

TI, KE, TO JA LA ajalla 05.06.-11.08.2018 (Ei ajalla 21.06.-25.06) ja lisäksi LA 26.05, KE 30.05., KE 15.08., LA 18.08., LA 25.08., KE 29.08. ja KE 12.9.2018

Eteläisen Päijänteen laivareitti Lahden ja Heinolan välillä sopii monen kiireisenkin matkailijan ohjelmaan. Matkalla nähdään kolme eri järveä ja kaksi kaunista kanavaa.

Laivamatka tehdään päivässä edestakaisin Lahti-Heinola-Lahti. Hyvät bussiyhteydet antavat mahdollisuuden tehdä toinen suunta matkasta laivalla ja toinen bussilla. Myös osamatkoja voi tehdä.

Lähtö Lahden matkustajasatamasta klo 09:00, tuloaika Heinolan satamaan klo 13:30. Lähtö paluumatkalle Heinolasta klo 14:30, tulo Lahteen klo 19:00.

Matkaan voi yhdistää myös hotelliyöpymisen Lahdessa tai Heinolassa kylpylähotellissa, tutustu suosittuihin pakettimatkoihimme.

 

Osta liput verkkokaupasta

Aikataulut ja kartat

Kartta
Paikka Aika
Lahti (Satamakatu 5)
Katso lähestymiskartta
9:00
Vääksyn kanava
Katso lähestymiskartta
10:30
Kalkkisten kanava
Katso lähestymiskartta
11:40
Kalkkisten kylä
Katso lähestymiskartta
12:00
Heinola satama (Maaherrankatu 1)
Katso lähestymiskartta
13:30
Heinola
Katso lähestymiskartta
14:30
Kalkkisten kylä
Katso lähestymiskartta
15:50
Kalkkisten kanava
Katso lähestymiskartta
16:15
Vääksyn kanava
Katso lähestymiskartta
17:20
Lahti (Satamakatu 5)
Katso lähestymiskartta
19:00

Katso myös muut aiheeseen liittyvät tuotteet:

Päijänteen Lounaspöytä

Laivakokin herkut runsaassa noutopöydässä kauden tuoreista aineksista.

Laiva-bussi Lahti-Heinola-Lahti

Päivä: Ti, Ke,To ja La
Kesto: 6h 0min
Lähtö: 09:00
Saapuu: 15:00

Menomatka laivalla, paluu valinnaisella vuorobussilla

Lahti – Heinola

Päivä: Ti, Ke, To ja La
Kesto: 4h 30min
Lähtö: 09:00
Saapuu: 13:30

Kahden kanavan laivamatka - meno aik. 39€/lapset 19,00€

Heinola – Lahti

Päivä: Ti, Ke,To ja La
Kesto: 4h 30min
Lähtö: 14:30
Saapuu: 19:00

Aikuiset 39,00€ / lapset 19,00€

Vinkkaa kaverille: